Intuicja. Głos z głębi Ciebie.

Rzadko mnie zawodzi. Przez wiele lat, w wielu sytuacjach uciszałam jej głos. Potem zaś okazywało się, że moje przeczucia były trafne. Odzywa się niespodziewanie, nagle. Zawsze jest bardzo intensywna, choć nie umiem opisać czym właściwie jest. Lubię nazywać ją podszeptem duszy. Kompilacją czegoś bardzo emocjonalnego i logicznego zarazem.

Intuicja. Moja siła i mądrość, moje wsparcie.

Poświęciłam jej sporo miejsca w obu moich książkach. Dziś chciałabym podzielić się z Tobą dwoma fragmentami z nich mówiącymi właśnie o intuicji.

Pierwszy pochodzi z rozdziału pt. „Intuicja” z książki „Wracając do siebie. 16 lekcji, które pomogą Ci w Twojej podróży do siebie.”:

„W głębi serca wszystkie jesteśmy bardzo mądre. W głębi duszy dokładnie wiemy, czego nam trzeba, a co nam szkodzi. Co daje nam radość, a co przygnębia i pozbawia sił. W głębi siebie każda z nas przechowuje wielki dar – pradawną siłę, wewnętrzny głos, który ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, podpowiada, co dla nas najlepsze, koi lęk i wskazuje nam właściwą drogę.

Dlaczego tak często go ignorujemy?

Co by się stało, gdybyśmy mogły dokonywać wyborów zgodnie z naszymi potrzebami i wewnętrznymi podszeptami – nie zaś tych, których się od nas oczekuje? Gdybyśmy dopuściły wewnętrzny głos i poszły za nim? Gdybyśmy słuchały siebie i żyły zgodnie z naszymi sercami?

Intuicja to niezwykła siła. Nie da się jej wytłumaczyć ani opisać, nie wiadomo czym jest i skąd się bierze. Ja lubię nazywać ją podszeptem duszy – głosem wydobywającym się z naszego wnętrza, z naszego najprawdziwszego ja. Dzięki niej instynktownie wyczuwamy, że coś jest dla nas dobre, a coś innego nie; że pewne sytuacje są dla nas niebezpieczne, w inne zaś możemy wejść z ufnością.

(…) W życiu znacznie częściej kierujemy się opinią innych ludzi – niż swoją własną intuicją. Robimy wiele rzeczy na przekór sobie, bez wewnętrznej zgody – pod dyktando innych. Wydaje nam się, że w ten sposób zasłużymy na szacunek, podziw; że będziemy szczęśliwsze, bardziej spełnione; że inni wiedzą lepiej.

Nikt nie wie lepiej od Ciebie, co jest dla Ciebie dobre, co Ci służy, czego pragniesz. Gdy dopuścisz do głosu swoją intuicję – będzie Ci łatwiej dokonywać wyborów w zgodzie z Twoją duszą i sercem. Będziesz spokojniejsza, bardziej spełniona, bardziej po- godzona z samą sobą.

Czy możesz przypomnieć sobie moment w swoim życiu, gdy pójście za głosem intuicji miało bardzo ważne i istotne dla Ciebie konsekwencje? Gdy intuicja uchroniła Cię przed czymś bardzo niedobrym lub przeciwnie – popchnęła Cię do czegoś bardzo ważnego i dobrego, choć wydawało się to irracjonalne?”

I drugi fragment – ten z kolei z mojej drugiej książki pt. „Dobrze, że jesteś. 18 lekcji, które pomogą Ci uwierzyć w siebie.” Znajdziesz go w pierwszym rozdziale zatytułowanym „Jesteś swoją własną busolą”:

„Lubię myśleć o życiu jako o podróży; o przemierzaniu oceanów, których wody raz są spokojne i łagodne, innym razem wzburzone i złowrogie.

Lubię myśleć o tym, że płynę przez życie; wciąż jestem w tej podróży, w której sprzyjają mi pomyślne wiatry, wschody i zachody słońca, przyjazne porty.

Każdego dnia chwytam ster, łapię wiatr w żagle i nadaję nowy kierunek mojej największej podróży. Raz podejmuję ryzyko wypływania na głębiny; innym razem wybieram spokojne, przybrzeżne wody, gdzie mogę przybić, by odpocząć w promieniach słońca. To ja nadaję wymiar i sens mojej podróży. Trzymam swój los mocno w dłoniach – wolę być jego panią niż przyjmować bez sprzeciwu jego wyroki. Wierzę w siebie i ufam sobie, wiedząc, że zmierzam we właściwym kierunku.

Przez życie prowadzi mnie busola.

Busola – moje wartości i przekonania, marzenia, potrzeby, nadzieje. Busola – to, co najgłębiej jest mną, co o mnie stanowi, co prowadzi mnie przez życie i nie pozwala zbłądzić.Ty również nosisz w sobie taką busolę. Intuicyjną zdolność podążania we właściwym kierunku. Umiejętność przeczuwania tego, co pozwala Ci wzrastać; omijania tego, co dla Ciebie złe. Wielką mądrość, której nie da się wyczytać z książek, bo bierze się z indywidualnego doświadczenia; z przejścia przez wiele różnych sytuacji, z którymi przyszło Ci się zmierzyć.

Busola. Głębia Twoich przeżyć, przeczuć i przekonań. Wskazówka najcenniejsza, bo zapisana w Twoim wnętrzu. Dzięki niej płyniesz przez życie, niesiona we właściwym kierunku. W kierunku Twoich marzeń, wartości i potrzeb.”

Jakie miejsce zajmuje w Twoim życiu intuicja? Czy kierujesz się nią w codziennych wyborach, czy raczej uciszasz jej głos? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami.


Poznaj moje książki i wyrusz ze mną w podróż do siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *