4 kwestie, o których warto pamiętać w trudnych czasach

Tak to już jest, że życie składa się z momentów dobrych i jasnych oraz trudnych i stawiających przed nami wyzwania. Nie da się przejść przez życie doświadczając wyłącznie jego jasnej strony – nawet najbardziej błoga ludzka egzystencja zderza się z trudami i musi pokonywać przeciwności.

Gdy nad naszym życiem zbierają się ciemne chmury – często wydaje nam się, że to koniec świata, że tego nie przejdziemy, nie przetrwamy. Że nie pokonamy trudnych chwil – niezależnie od tego, co dokładnie dla nas oznaczają – i nie wrócimy już do znanej nam bezpiecznej codzienności.

W obliczu trudnych wydarzeń jesteśmy jak małe dziewczynki – bezradne, przestraszone, przekonane, że świat runął i za moment przygniecie nas swoim ciężarem. Z przerażeniem spoglądamy w przyszłość – pewne, że nie poradzimy sobie z trudnymi chwilami i zdarzeniami, których przyszło nam doświadczyć.

Cokolwiek jednak trudnego spotyka Cię w życiu – pamiętaj, że:

…Trudne czasy nie będą trwać wiecznie.

Jakkolwiek banalnie to brzmi – tak właśnie jest. To, co trudne nie będzie trwać wiecznie i kiedyś się skończy. Niezależnie od tego, co złego Ci się przytrafiło – możesz być pewna, że to minie, straci swoją intensywność, zblednie. Będzie łatwiejsze do udźwignięcia, prostsze do zaakceptowania. Czas to czarodziej. Czegokolwiek trudnego dziś doświadczasz – czas przyniesie ukojenie, zmieni perspektywę widzenia, pozwoli Ci pogodzić się z tym, na co nie masz wpływu i odważnie wziąć w swoje ręce to, na co wpływ masz.

…Nie jesteś w tym sama.

W trudnych momentach często odsuwamy się od najbliższych, chcąc przejść przez nie same. Nie rób tego. Wsparcie i obecność ważnych osób – partnera, przyjaciółki, mamy czy kogokolwiek innego ważnego dla Ciebie – da Ci siłę i zwiększy poczucie bezpieczeństwa w ciężkich chwilach. Możliwość podzielenia się z kimś swoimi obawami i lękiem da Ci nie tylko wytchnienie, ale również szansę na spojrzenie na to, co Ci się przytrafiło z innej perspektywy. Nie odsuwaj się, nie wycofuj, nie staraj się wszystkiego przetrwać sama. Samotność potęguje strach i przygnębienie. W trudnych chwilach nie musisz – nie powinnaś – być sama.

… Masz prawo przeżywać trudne chwile na swój sposób.

Nie ma schematu zachowań, nie ma reakcji złych i dobrych. Każda z nas reaguje inaczej, nie powinnaś zatem cenzurować swoich emocji czy wstydzić się je okazywać. Jeśli w obliczu trudnych wydarzeń czujesz gniew – daj mu ujście, pozwól sobie być zła, zagniewana. Jeśli spokój i wytchnienie przynoszą Ci łzy – po prostu płacz. Jeśli odpowiedzią na to, co trudne jest u Ciebie śmiech – nie wstydź się tego. 

Ważne jest, abyś pamietała, że masz prawo przeżywać trudne chwile na swój sposób, zgodnie z Twoją naturą. Bardzo często w takich chwilach cenzurujemy swoje emocje, uważając je za niewłaściwe. Staramy się reagować w sposób, jakiego się od nas oczekuje – nie zaś w taki sposób, jaki jest nam właściwy i potrzebny. Nie popełniaj tego błędu, nie próbuj wpasować się w czyjeś oczekiwania lub – co gorsza – dać się przekonać, że Twoje emocje są niewłaściwe. Tłumione wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą.

…Wiele zależy od Ciebie.

Nasza rzeczywistość w przeważającej mierze zależy od tego, jak postrzegamy świat, jak go odbieramy, jakie znaczenie chcemy nadać spotykającym nas sytuacjom. W zderzeniu z trudnymi momentami to Ty decydujesz, którą drogą pójdziesz. Czy wybierzesz ciemną ścieżkę – potęgując w swojej głowie trudności, smutek i rezygnację. Czy jasną drogę, która zostawia miejsce na odwagę, nadzieję i chęć stawienia czoła temu, co Cię spotyka. Życie nie jest łatwe, na wiele wydarzeń nie masz wpływu – masz jednak wpływ na to, jaką przyjmiesz postawę wobec tego, co Cię spotyka. Trudne zdarzenia można przyjmować z rezygnacją lub siłą. Można bezwolnie się im poddać lub walczyć o siebie. Można pogrążyć się w nich bez reszty lub potraktować jako kolejny – nieco trudniejszy – etap podróży.

Poznaj książki z serii „Wracając do siebie”.

Więcej informacji o moich książkach znajdziesz tutaj: 
https://sklep.wracajacdosiebie.pl/

Poznaj moje książki i wyrusz ze mną w podróż do siebie

3 komentarze Dodaj własny

  1. Dorota Konopacka pisze:

    ❤️😃😃😃

  2. Asia pisze:

    Mądre słowa i bardzo pomocne 💞

  3. Asia M pisze:

    Czekam z NADZIEJĄ na przyjście książki………

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *