4 rzeczy, które powinnaś przestać robić samej sobie

Kobiety bardzo często zapominają o swoich potrzebach, wręcz stawiając je na dalszym planie. Dbając o innych, odsuwają na bok własne marzenia, oczekiwania i pragnienia. Jednak dobre życie zaczyna się od dobroci dla samej siebie. 

Oto 4 rzeczy, które powinnaś przestać robić samej sobie. Wykreśl je ze swojego życia, a poczujesz ulgę i szczęście.

1.     Przestań żyć dla innych – zacznij żyć dla siebie.

Nie, nie chodzi o to, aby zasklepić się w egoizmie i nie zwracać na nikogo uwagi. W taki sposób nie osiągniesz szczęścia. Chodzi o to, aby nie przywiązywać tak wielkiej wagi do tego, co na temat naszego życia i naszych wyborów sądzą inni. Często ulegamy przekonaniu, że naszą powinnością jest żyć zgodnie z cudzymi oczekiwaniami, pod dyktando innych, wedle odgórnie narzuconych nam wzorców – realizując cudze wyobrażenie o tym, co właściwe, a co nie. Jesteś mądrą kobietą, masz własny, zdrowy system wartości – przestań zatem wciąż oglądać się na to, co powiedzą inni. Żyj swoim życiem, nie krzywdź innych, dokonuj własnych wyborów – i nie próbuj dopasować się do czyjejkolwiek wizji, zadowolić kogokolwiek poza sobą i swoimi najbliższymi. W życiu chodzi o to, aby być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Gdy żyjesz w zgodzie ze sobą i własnymi przekonaniami – osiągasz harmonię.

 

2.     Nie porównuj się do innych – doceń to, co masz i kim jesteś.

Znasz powiedzenie, że „trawa u sąsiada zawsze jest bardziej zielona”? Najgorszą pułapką, w jaką możesz wpaść jest nieustanna potrzeba porównywania się do innych. Analizowania ich stanu posiadania, osiągnięć, możliwości i dokonań – by potem zestawić je ze swoim własnym życiem i poczuć bolesne ukłucie. Ukłucie zazdrości i rozczarowania – bo przecież mogłybyśmy mieć znacznie więcej, być gdzieś zupełnie indziej, dokonać czegoś o wiele większego.

Prosta prawda zaś jest taka, że w życiu nie chodzi o to, ile masz, ale jak potrafisz z tego korzystać. Zamiast wciąż szukać w swoim życiu braków, zacznij dostrzegać i doceniać to, co masz. Nie porównuj się do innych osób – zacznij czerpać autentyczną radość i dumę z tego, co Twoje, co Tobie udało się osiągnąć. Ktoś zawsze będzie miał więcej niż Ty, a ktoś mniej. Pojęcie sukcesu jest bardzo względne. To, co Tobie wydaje się szczytem marzeń, dla kogoś innego może nie mieć żadnej wartości. Zatem zamiast porównywać się z innymi – zacznij porównywać się ze swoimi marzeniami.

Określ, co dla Ciebie oznacza idealne, wymarzone życie i zestaw ze swoją obecną sytuacją. Czy żyjesz tak, jakbyś chciała? Czy realizujesz swoje marzenia? Czy czujesz się spełniona?

 

3.    Nie dąż do perfekcjonizmu – nie musisz robić wszystkiego idealnie.

Nie musisz być idealna. Obiad nie musi składać się z 3 dań, pranie nie musi być robione codziennie, w pracy nie zawsze musisz być na najwyższych obrotach. Nie musisz wszystkiego robić tak, jakby od tego zależał los ludzkości. Odpuść sobie, odpocznij, zrób sobie wolne od perfekcjonizmu.

Idealni ludzie są nudni. I w zasadzie istnieją jedynie w książkach czy filmach. Dlatego porzuć marzenie o byciu idealną. Bądź autentyczna, zaangażowana – w to, co robisz wkładaj całe serce. Szanuj swoje potrzeby, dostrzegaj zalety, dbaj o siebie. Przestań żyć w męczącym przekonaniu, że mogłabyś być: lepsza, szybsza, mądrzejsza, ładniejsza, szczuplejsza, grubsza czy cokolwiek jeszcze chciałabyś tutaj wpisać.

Nie dąż do ideału – staraj się po prostu być najlepszą wersją samej siebie. Pokonuj swoje słabości, przełamuj strach, zdobywaj kolejne szczyty, patrz z nadzieją w przyszłość i żyj pełną piersią. Nie musisz być idealna, aby mieć to wszystko.

4. Nie czekaj aż los obsypie Cię darami – sama sięgaj po to, na co zasługujesz.

Można spędzić całe życie czekając aż nasze marzenia się spełnią… i nie doczekać się. Marzenia nie spełnią się same – Ty musisz wprawić je w ruch. Bez Twojego udziału nic nie ma możliwości się zdarzyć. To, czego pragniesz nie spadnie z nieba. Nie pojawi się nagle w Twoim życiu, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Najlepsze rzeczy w naszym życiu nie dzieją się same – my musimy nadać im ruch. Każdego dnia z uporem podążać dalej w kierunku naszych marzeń.

Nikt nie zmieni za Ciebie Twojego świata. Nie przegoni chmur, nie zapali słońca. Nie odnajdzie szczęścia, nie sięgnie po marzenia. Nie będzie szedł za Ciebie uparcie do celu.

Wszystko w Twoich rękach. Są wystarczająco silne, by sięgnąć po to, na co zasługujesz.

Poznaj moje książki i wyrusz ze mną w podróż do siebie

3 komentarze Dodaj własny

  1. Ania pisze:

    Dziękuje , ze to wysłałaś. Szczególnie jest to ważne by przeczytać przed weekendem , kiedy jest czas się zatrzymać i pomyśleć . Przeczytałam to w Piątek wieczorem 🙂

  2. Melanholiczka pisze:

    Coś z półki dobrych rad. Czytam o tym juz od jakiegos czasu, wiem ze w tym jest racja, a tak trudno jest żyć w ten właśnie sposób. Przeważnie daję się prowadzić życiu, a ono wiedzie mnie po wyboistych ścieżkach. 🙃

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *