Praca, dom, mąż, dzieci, pranie, obiad… Pamiętasz jeszcze o sobie? W natłoku codziennych spraw bardzo łatwo zaniedbać samą siebie, odsuwając na najdalszy plan to, co dla Ciebie ważne. Choć wiele kobiet ma tendencję do takiego działania – nie bądź jedną z nich. Dbaj o siebie i oczekuj tego od innych.
1. Wyznaczaj granice
Każdy chętnie wejdzie Ci na głowę, jeśli tylko na to pozwolisz. Dlatego nie pozwalaj. Jasno określ zasady – zarówno w domu, jak i w pracy. Nie wyręczaj innych kosztem samej siebie, nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie zrobić tylko po to, aby ulżyć innym. Zdrowy egoizm jest niezbędny dla Twojego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
2. Znajdź czas tylko dla siebie
Nieważne czy chodzi o spacer, paznokcie, czytanie książki czy siłownię. Aby czuć się w pełni szczęśliwą i zrealizowaną, potrzebujesz możliwości oderwania się od codzienności i ucieczki w to, co daje Ci radość. Musi to zrozumieć Twój partner, muszą to zrozumieć Twoje dzieci. To bardzo proste – im jesteś szczęśliwsza, tym więcej oni mają z Ciebie. Przedstaw im to jako układ wiązany.
3. Zwolnij się z obowiązku
Wiele znanych mi kobiet nie potrafi odpoczywać. Zawsze mają coś do zrobienia. Zwalniając z obowiązku innych, nakładają ich coraz więcej na siebie. Pracują, robią zakupy, odrabiają z dziećmi lekcje, wykonują prace domowe – częstokroć całkowicie w tym osamotnione. Sprawy muszą być załatwione, niezależnie od tego czy są na to siły, czy nie. Otóż nie, stop! Nie musisz być perfekcyjna i nie musisz rozwiązać każdego problemu, który świat rzuca Ci pod nogi.
4. Wyrażaj emocje
To niesamowite jak wiele kobiet tłumi swoje emocje, uważając okazywanie ich za coś niestosownego, wręcz nieeleganckiego (szczególnie, gdy chodzi o te mniej pozytywne emocje). Nie popełniaj tego błędu. Mów o swoich emocjach i o ich źródle. Przeżywaj otwarcie zadowolenie, radość, frustrację czy gniew. Masz do tego prawo.
5. Znaj swoją wartość
Ostre słowa bolą, ale tracą moc, gdy znasz swoją wartość. Zawsze znajdzie się ktoś, kto Ciebie skrytykuje. Jeśli krytyka jest konstruktywna – zmierz się z nią i wyciągnij wnioski. Jeśli nie odnosi się do problemu, lecz do Ciebie – deprecjonując Twoją wartość – bądź ponad nią. Nikt nie powiedział, że wszyscy muszą Cię lubić i podziwiać. Znając swoją wartość i będąc w pełni świadomą swoich wad i zalet – jesteś odporna na atak.