Krok ku uważności…Cisza. 
Umiejętność bycia sam na sam ze sobą.
Refleksja. Wyciszenie.
Zdolność do spojrzenia w głąb siebie,
dostrzeżenia swoich pragnień,
Zrozumienia swoich leków, 
Pogodzenia się ze swoimi ograniczeniami.

Naucz się ciszy.
Zatop się w niej ufnie i beztrosko.
Rozkoszuj się błogim dryfowaniem myśli.
Dokąd Cię zawiodą puszczone swobodnie?
Jaki obraz ujrzysz pod zamkniętymi powiekami?
Jakie dźwięki usłyszysz, gdy pozwolisz ciszy mówić?

Wycisz się. Zrelaksuj. Bądź tu i teraz.
Wsłuchaj się w swoje serce i odetchnij głęboko.


Uważność – jeden z najpiękniejszych stanów, jaki możemy sami sobie podarować. Uważność to bycie w danej chwili, zanurzenie się w niej, przeżywanie jej do głębi – z należytą uwagą, radością i świadomością.

Uważność pozwala nam właściwie docenić nasze życie i czerpać przyjemność z drobnych rzeczy. Bo o to właśnie w uważności chodzi – to wspaniały sposób, aby z małych codziennych elementów złożyć wielką, szczęśliwą całość.

Jak często doceniasz proste dary codziennego dnia? Poranną kawę wypitą na tarasie wśród śpiewu ptaków? Godzinę samotności, gdy możesz zanurzyć się w ulubionej książce? Uśmiech Twojego Dziecka, gdy budzi się rano? Leniwe pomrukiwanie kota, który ułożył się na Twoich kolanach?

Praktykowanie uważności każdego dnia sprawia, że czujesz się lepiej i w pełni zanurzasz się w swoim życiu. Nie wiesz, jak to zrobić? Wystarczy kilka razy dziennie, przez krótki moment, skupić się na wykonywanych czynnościach.

Jeśli pijesz poranną kawę na tarasie wśród śpiewu ptaków – skup się na jej smaku i zapachu, delektuj się każdym łykiem, wypij ją powoli i bez pośpiechu. Wsłuchaj się w ptasie trele, pozbywając się z głowy gonitwy myśli, słuchając tej tylko melodii. Zanurz się w chwili, uświadom ją sobie, dostrzeż wszystkie jej detale.

Jaka jest filiżanka, z której pijesz?

Jaki jest śpiew ptaków – jakie emocje w Tobie budzi?

Jakie zapachy towarzyszą tej chwili?

Czy przypomina Ci jakąś inną chwilę, do której chciałabyś wrócić?

Z kim chciałabyś się tą chwilą podzielić?

Jaka byłaby barwa tej chwili, gdybyś mogła wyrazić ją kolorem?

Codzienną praktykę uważności warto rozpocząć już rano – ustaw budzik 20 minut wcześniej, aby poleżeć 15 minut przy akompaniamencie delikatnej relaksacyjnej muzyki. Zamknij oczy, wygoń wszystkie myśli ze swojej głowy, odpłyń, stop się z rytmem słuchanej muzyki, uwolnij się od wszystkich trosk i po prostu żyj tą tylko chwilą.

Jeśli chcesz, aby uważność towarzyszyła Ci każdego dnia, podążaj za tymi wskazówkami:

  1. Skupiaj się często na drobnych rzeczach. Tu naprawdę chodzi o drobne rzeczy – jeśli jesz jabłko skup się na jego smaku, zapachu, fakturze; nad wspomnieniami i skojarzeniami, które przynosi Ci na myśl jabłko. Jeśli pijesz herbatę – zrób to bez pośpiechu, delektując się każdym łykiem, rozkoszując się chwilą i zapisując ją w głowie, aby ją zapamiętać.
  2. Każdego ranka spędź 15 minut wsłuchując się w muzykę relaksacyjną (idealna jest każda muzyka, która uspokaja Cię i wprawia w dobry nastrój. Pozwól myślom błądzić, nie zastanawiaj się nad niczym, odpłyń.
  3. Każdego wieczora przed snem zapisz na kartce dobre rzeczy, które spotkały Cię w ciągu dnia. Zasypiając „przeżyj” je w myślach jeszcze raz i poczuj wdzięczność za to, że mogłaś ich doświadczyć.
  4. Znajdź w ciągu dnia chwilę, aby skupić się na swoim oddechu. Oddychaj głęboko, świadomie, poczuj jak powietrze wędruje po Twoim ciele. W ten sposób wyciszasz się i uspokajasz, łapiesz oddech!
  5. Zrób „listę szczęścia” – wystarczy zeszyt czy notatnik, w którym każdego dnia zapisywać będziesz swoje uczucia, marzenia i pragnienia. Taki zeszyt nie ma końca – aktualizuj go na bieżąco. Ostatniego dnia miesiąca zrób przegląd swoich zapisków – jak czułaś się w odchodzącym miesiącu, jakie były Twoje marzenia i pragnienia, które z nich są realne do spełnienia, które zamierzasz spełnić możliwie jak najszybciej, co dobrego przyniósł Ci ten miesiąc, a o czym wolałabyś zapomnieć, za co jesteś wdzięczna, co chcesz powtórzyć? Takie podsumowanie pokaże Ci wspaniałe momenty Twojego życia, o których w codziennym pędzie tak łatwo zapomnieć.


Uważność to wielka i cenna sztuka. Umiejętność świadomego przeżywania tego, co nas spotyka – to ogromny dar. Praktykując uważność każdego dnia uczymy się dialogować ze sobą, nazywać swoje potrzeby, odpoczywać i dokonywać świadomych wyborów. Uważne życie jest pełniejsze, ciekawsze, bardziej namacalne. Wdzięczność i radość nawet z najdrobniejszych rzeczy przenosi nas na wyższy poziom zadowolenia z całokształtu naszego życia. Dostrzeganie wartości w prostych, codziennych czynnościach – w spacerze do lasu, w smaku kawy, w godzinie bezczynności, w zapachu kwiatów w wazonie – wzmacnia nasze poczucie szczęścia i równowagi, daje nam siłę stawiania czoła przeciwnościom, a wreszcie ukazuje nam niezwykłe bogactwo naszego własnego życia, które zbyt często wydaje nam się przeciętne i niewarte uwagi.

Bądź uważna każdego dnia.

Doceniaj drobne sprawy dnia codziennego.

Zachwycaj się najprostszymi rzeczami.

Poczuj wdzięczność i naucz się ją wyrażać.

Żyj pełnią życia.

Poznaj moje książki i wyrusz ze mną w podróż do siebie

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Gosia pisze:

    Czuję to! Czuję jak Twoje słowa docierają do mnie. Nie są to zimne rady a pełne ciepła i serca wskazówki, dosłowne wskazówki krok po kroku, co jest ważne dla osób pogubionych i z gonitwą myśli. Od samego czytania rośnie mi poziom endorfin 😍 myślę że po zastosowaniu będę miała słońce w sercu i głowie częściej niż do tej pory ❤️ a wszyscy wiemy że, dajemy innym to, czym jesteśmy przepełnieni ❤️ dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *