Słowa, które zmieniają życie

Literatura zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Książki towarzyszą mi od najmłodszych lat – już jako mała dziewczynka z chęcią sięgałam po nie, aby udać się w wyjątkową podróż do krainy wyobraźni.

Moja kolekcja książek jest bardzo duża, zajmuje już osobny pokój, gdzie moje zbiory dostojnie piętrzą się na regałach. Są nie tylko źródłem inspiracji, ale także wspomnień – każda z tych książek przecież trafiła do mnie w jakichś okolicznościach, w jakimś określonym momencie mojego życia stając się towarzyszką konkretnych wydarzeń.

Nie pamiętam kiedy zaczęłam prowadzić zeszyt z najważniejszymi dla mnie cytatami z przeczytanych książek, musiało to jednak być już bardzo dawno, bo nieoczekiwanie rozrósł się do ponad 10 „tomów”.

Zaglądam do nich regularnie. Są takie słowa i myśli, które od lat niezmiennie są dla mnie drogowskazami; które towarzyszą mi niemal każdego dnia. 

Dziś chciałam podzielić się z Tobą sześcioma cytatami, które wywarły decydujący wpływ na mój światopogląd – na to jak postrzegam rzeczywistość, jaka jestem, w co wierzę i na jakich wartościach buduję swoje życie.


„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” Mark Twain

Jedne z najważniejszych, najbardziej odkrywczych słów, jakie kiedykolwiek do mnie przyszły. Są mi tak bliskie, tak bardzo „moje”, że przytoczyłam je w mojej pierwszej książce. Bardzo wierzę, że jest właśnie tak, jak napisał Mark Twain – piękne życie wymaga odwagi; stracenia z oczu bezpiecznego brzegu, aby móc wypłynąć na szerokie wody i przeżyć życie do głębi.


„Wszystkie zmiany, nawet te najbardziej upragnione, mają swoją melancholię; to, co zostawiamy za sobą, jest częścią nas samych; musimy umrzeć dla jednego życia, zanim będziemy mogli wejść w drugie”. Anatol France

Od lat niezmiennie zachwyca mnie przewrotne piękno tej myśli. Głęboka, dojmująca prawda, że nie da się przejść przez życie bez straty. Że zawsze są dwie strony – jasna i ciemna – z którymi musimy jednakowo się zmierzyć. Że coś musi się skończyć, aby coś innego mogło się zacząć. Że całe nasze życie składa się z wyborów, których dokonujemy. A te wybory mają swoje konsekwencje – wymagają od nas działania, podejmowania decyzji. Wprawiają nas w ruch.


„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na spojrzeniu innymi oczami.” Marcel Proust

Umiejętność spoglądania z innej perspektywy na to, co już znamy, co wydaje nam się zupełnie zwyczajne – to niezwykła i wspaniała cecha, dzięki której nasze życie nabiera innego wymiaru. Nie zatrać swojej wrażliwości, ciekawości, umiejętności zachwycania się – one sprawią, że na każdym kroku Twojego życia pojawi się coś niezwykłego do odkrycia.


„Życie kurczy się lub rozszerza w zależności od naszej odwagi.” Anais Nin

Lubię te słowa nie tylko za ich niezwykłą trafność, ale także lakoniczność. Wypowiadając je na głos czuję, że Anais Nin w tych prostych, krótkich, niemalże żołnierskich słowach zawarła całą prawdę o ludzkim losie. Życie wymaga odwagi. Bez odwagi prześlizgujemy się po powierzchni naszych dni. Odwaga pozwala nam nadać im wymarzony bieg i sens.


Bądź zmianąktórą pragniesz ujrzeć w świecie”. Mahatma Gandhi

To my kształtujemy świat, rzeczywistość. Jeśli chcemy, aby coś nabrało określonego kształtu, musimy sami nadać mu ten kształt naszym postępowaniem. Mądre, głębokie słowa mające w sobie ogromny ładunek empatii i pokory. Starajmy się żyć tak, aby wszelkie zmiany zaczynały się od nas samych.


„Wszystko jest wiadome dopiero, gdy wszystko jest skończone.” Władysław Tatarkiewicz

Wspaniałe uwalniające słowa, które regularnie przypominają mi, że los nigdy nie przestanie mieć dla mnie niespodzianek, a póki jestem – wszystko jest możliwe. Nasze życie staje się tu i teraz, w każdej minucie, sekundzie, w każdej chwili. A póki trwa – jego potencjał jest nieskończony.

Już niebawem podzielę się z Tobą kolejną porcją moich literackich inspiracji.

A jaki cytat jest szczególnie ważny dla Ciebie?


Poznaj moje książki i wyrusz ze mną w podróż do siebie

6 komentarzy Dodaj własny

 1. Edyta pisze:

  „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje” Ksiądz Jan Kaczkowski

  1. Dominika | Wracając do siebie pisze:

   Bardzo proste i bardzo prawdziwe.

  2. Klaudia pisze:

   Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie. – Mahatma Gandhi

 2. AngelA pisze:

  Bądź dobrej myśli – bo po co być złej ?
  Dla mnie jest on bardzo prosty a zarazem głęboki.

  1. Dominika | Wracając do siebie pisze:

   Doskonały! I w samo sedno.

 3. Anna pisze:

  Wspaniałe cytaty z komentarzami.
  A mój cytat: „Wszystko ma swój czas…”
  Wierzę że masz go w jednym ze swoich zeszytów.
  Tymczasem czekam na zamówiony zestaw książek.
  Pozdrawiam serdecznie. 🙂 A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *